Close

10 TOP míst v Českém ráji, které musíte navštívit

V Českém ráji je velmi mnoho krásných, zajímavých a inspirujících míst, které stojí za návštěvu a prohlídku. Je velmi těžké vybrat jen některé a další nezmínit. Nedávno jsem nad tímto rébusem přemýšlel a zkusil jsem vybrat 10 TOP míst v Českém ráji.

Zde je můj výběr a dozvíte se i více. V okolí každého místa jsou další zajímavé památky, přírodní zajímavosti nebo jinak inspirující místa.

1 – Hrad Trosky

hrad Trosky

Zřícenina gotického hradu z konce 14. století. Jeden z hlavních symbolů a dominant Českého ráje, který se tyčí do výšky nad Český ráj. Tato dominanta je viditelná z velké dálky a je námětem mnoha krajinářských fotografií a maleb.

Vybudování hradu na dvou strmých čedičových skaliscích učinilo z Trosek nedobytný hrad – nikdy nebyl vojensky dobyt. Při prohlídce má návštěvník možnost seznámit se s historií hradu a vystoupat na věž „Babu“ i na vyhlídku pod věží „Panna“, které skýtají jedinečný rozhled do okolní krajiny.

Hrad Trosky

Hrad Trosky – foto: Zdeněk Fiedler

Hrad Trosky – otevírací doba

Období Dny Hodiny
25. 3.–27. 3. pá–ne 9.00–16.00
28. 3. po 9.00–16.00
1. 4.–30. 4. so–ne 9.00–16.00
1. 5.–30. 6. út–ne 9.00–17.30
1. 7.–31. 8. po–ne 9.00–17.30
1. 9.–30. 9. út–ne 9.00–16.00
1. 10.–31. 10. so–ne 9.00–16.00

Vstupné na hrad Trosky

PLNÉ

 • Dospělí:                        70 Kč

SNÍŽENÉ

 • Děti 6 – 15 let:            45 Kč
 • Studenti 15 – 26 let:  45 Kč
 • Senioři nad 65 let:     45 Kč

web: hrad-trosky.eu

Trosky mohou být cíl nebo součást celého delšího výletu. Krásná procházka nebo cyklo výlet je také okolo nedalekých rybníků Věžák a Vidlák. Projděte se okolo, rozhlédněte se a zazpomínejte, které známé filmy a pohádky se zde natáčely, bylo jich více než dost …2 – Prachovské skály

Prachovské skály

Jedna z nejznámějších oblastí v Českém ráji – skalní město Prachovské skály, jsou nedaleko Jičína. Prachovské skály byly vyhlášeny státní přírodní rezervací již v roce 1933.

Prachovské skály nejsou oblíbeným cílem pouze pro turisty, ale jsou také velmi oblíbené mezi horolezci.

Skalní město vzniklo usazením pískovců na dně druhohorního moře. Sloužilo jako útočiště lidem v době kamenné i ve středověku. Nachází se tu pozůstatky středověkého hradu Pařez a velké množství vyhlídek.

Turisté zde najdou několik značených cest a okruhů, které je provedou po krásných vyhlídkách.

Prachovské skály Prachovské skály Prachovské skály

Při cestě mezi skalními věžemi budete procházet pro lesních cestách, ale také pro úzkých cestičkách, chodnících a schodech mezi skálami.

Vstup do oblasti Prachovských skal je zpoplatněn.

Vstupné – Prachovské skály

dospělí 60,- Kč
snížené vstupné* 30,- Kč
poplatek za psa 10,- Kč

snížené vstupné – děti, studenti, senioři

Horolezci mají možnost zakoupit permanentku za zvýhodněnou cenu a mohou se pohybovat i mimo vyznačené cesty, musejí být ovšem členy ČHS anebo UIAA.

Pro dovolenou v Českém ráji a pod stanem můžete zvolit nedalekým kemp u Jinolických rybníků.

3 – Hrad Kost

Hrad Kost

Kost je gotický hrad s historií od roku 1349, kdy nechal postavit Beneš z Vartemberka. Měl bohatou historii a dnes je soukromým majetkem českého hraběcího rodu Kinský dal Borgo.

Kost najdete nedaleko známého městečka Sobotka.

Hrad Kost a jeho podhradí je neustále opravováno a vylepšováno. O tuto památku je velmi dobře postaráno a je velmi hojně navštěvovaná a u turistů velmi oblíbená.

Můj tip: Jedete okolo na cyklovýlet? Zajděte se do místní restaurace na speciality na grilu …

Hrad ( prohlídka vnitřku hradu ) je přístupný veřejnosti od dubna do října.

Prohlídka hradu je rozdělena do čtyř okruhů:

 1. Okruh ROD KINSKÝCH V ČECHÁCH tvoří rodinné portréty a obrazy jednoho z nejstarších šlechtických rodů. (50-60min.)
 2. Okruh MUČÍRNA se zabývá trestním právem v 16. až 18.století. (50-60min.)
 3. Okruh spojený 1. a 2. okruh (140 min.)
 4. Okruh zkrácený, ukazuje exteriéry hradu (30 min.) Jedná se o doplňkový okruh.

Na hradě se v průběhu sezóny koná mnoho zajímavých kulturních akcí, často s historickou tématikou.

Vstupné – hrad Kost

základní vstupné na hrad Kost – pro první a druhý návštěvní okruh:

Dospělí 120 Kč
Studenti, děti* 80 Kč
Senioři 90 Kč
Děti do 6 let** zdarma

oficiální stránky hradu Kost: www.kost-hrad.cz

V okolí hradu Kost je mnoho dalších zajímavých míst, prodlužte svůj výlet o návštěvu SobotkyZámku Humprecht nebo se projděte krásným Údolím Plakánek až do obce Vesec u Sobotky.

4 – Hruboskalsko

Český ráj - Hrubosklasko

Hruboskalsko je nádherné skalní město, zámek Hrubá Skála– po kterém je celá oblast pojmenovaná a hrad Valdštejn.

Velmi oblíbená oblast nedaleko Turnova. Nabízí nejen zajímavé památky, ale zároveň krásnou procházku a vyhlídky ve skalním městě.

Jeden z možných výletů Hruboskalskem najdete popsán zde: Výšlap skalním městem Hruboskalsko

Při návštěvě Hruboskalska nezapomeňte na Kopicův statek. Kulturní památka (dříve Jirošova rychta) je roubená usedlost. Najdete ji na samotě asi 1 km východně od vesnice Kacanovy. U statku je socha svatého Jiří a rokle s řadou pískovcových reliéfů, které vytvořil pozdější majitel Vojtěch Kopic. Oblast je také vyhledávaná filmaři, kteří zde točí pohádky.

Český ráj - Hrubosklasko Český ráj - Hrubosklasko Český ráj - Hrubosklasko

Na úpatí skalního města se rozkládá obec Sedmihorky, kde naleznete jeden z nejoblíbenějších autokempů v České republice.

A děti můžete odměnit návštěvou Dětského areálu Šťastná země, který se nachází v Radvánovicích. Děti určitě zaujme velký dřevěný hrad, vzduchové trampolíny, trpasličí vesnička či pískové rýžoviště s pravými českými granáty. Navštívit a zábavně se vzdělat můžete v místním geoparku. Přes léto se ve Šťastné zemi konají koncerty známých skupin a interpretů.

5 – Malá Skála

Pantheon - Malá Skála

Malá Skála je jedním z hlavních centrech Českého ráje a častou destinací pro počátek výletu do severozápadní oblasti Českého Ráje.

Obec je oblíbená jak turisty, tak milovníky cykloturistiky. Přes letní sezonu zde také startují vodáci svůj sjezd Jizery.

Malá Skála se stala turistickým centrem nejen díky svým umístění, ale také pro velké množství různých služeb pro turisty. V okolí Malé Skále je velmi mnoho zajímavých míst.

Malá Skále je velmi dobře přístupná, dostanete se tam vlakem z Turnova nebo po silnici. Malá Skále leží na silnici č. 10, která se v Turnově napojuje na dálnici Praha – Liberec a dále pokračuje do Železného Brodu a na Harrachov.

V obci je mnoho míst pro odpočinek s dobrým jídlem, vyhlášený je například místní minipivovar ( u hlavní silnice ) nebo Boučkův statek.

Naleznete zde mnoho půjčoven s loděmi a rafty pro sjezd Jizery, nejčastěji se pluje k Turnovu s koncem v Dolánkách nebo u Zrcadlové kozy, kde můžete loď vrátit. Jsou zde půjčovny, v poslední době velmi oblíbených koloběžek. Můžete si zkusit sjezd od rozhledny Kopanina nebo se vydat po cyklostezce podél Jizery do Dolánek, kde si prohlédněte Dlaskův statek.

A tipy na výlet v okolí Malé Skály? Je jich mnoho. Přímo nad Malou Skálou se na skále tyčí Pantheon – Zřícenina skalního hradu Vranov z počátku 15. století, po hřebenu můžete pokračovat na další nedalekou zříceninu hradu Frýdštejn, odtud se můžete vydat výše na kopec až k rozhledně Kopanina.

Na druhé straně Jizery si určitě projděte skalní město Besedické a Suché skály. Zde jsou tipy na výlet:

Nedaleko od Malé Skály u obce Klokočí je zřícenina hradu Rotštejn a Klokočské skály. Dále si můžete udělat výšlap na další z dominant Českého ráje Kozákov.6 – Kozákov

Kozákov

Kozákov nejvyšší hora Českého ráje. Tyčí se do výše 744 m.n.m.

Vrch byl už od pravěku vyhledáván jako naleziště drahých kamenů, z nichž pravěcí lovci vyráběli jednoduché nástroje. V dutinách horniny vykrystalizovaly kulovité výplně achátu, jaspisu, ametystu, křišťálu, záhnědy a dalších polodrahokamů. Zdejší naleziště byla využita ve středověku pro výzdobu chrámů. Kozákov je také vyhledávaným místem pro paragliding. ( zdroj. Wikipedie )

Proč se vydat na Kozákov

Na vrcholu kopce u Riegrovi turistické chaty , kde se v místní restauraci můžete vcelku slušně najíst, je rozhledna, ze které je nádherný výhled na celý Český ráj a nedaleké Krkonoše.

Rozhledna měří 40 metrů , ochoz pro návštěvníky je ve výšce 24 metrů, je třeba zdolat 124 schodů.

Kromě výhledu na Český ráj a Pojizeří se otevírá kruhový pohled od Českého středohoří přes Lužické hory, Ještědský hřbet, Jizerské hory, Krkonoše, Broumovskou vrchovinu, Orlické hory až k výběžkům Českomoravské vrchoviny.

Kozákov, turistická chata a rozhledna na vrcholu Kozákov, turistická chata a rozhledna na vrcholu
Cestovatelskýobchod.cz - obchod pro ty, kdo milují cestování

Otevírací doba rozhledny:

Je otevřena za příznivého počasí!

 • Březen, Duben SO, NE 10:00 – 16:00
 • Květen ÚT, ST, ČT, PÁ, 10:00 – 16:00, SO, NE  9:00 – 17:00
 • Červen, Červenec, Srpen Každý den 9:00 – 17:00
 • Září ÚT, ST, ČT, PÁ 10:00 – 16:00, SO, NE 9:00 – 17:00
 • Říjen SO, NE 10:00 – 16:00
 • Listopad SO, NE 10:00 – 16:00
 • Prosinec, leden, únor výjimečně jen za příznivého počasíVstupné:
 • Děti do 12 let: 15,- Kč
 • Dospělí: 25,-Kč

Dojet na vrchol Kozákova je také velká výzva pro cyklisty. Na výlet na kole, s cílem na vrcholu Kozákova, se můžete vydat například z Turnova: Z Turnova na Kozákov a zpět. Cyklo výlet s horskou prémií.

Velký hitem posledního léta jsou koloběžky a sjezd z Kozákova, vše perfektně zajištěno přes kolobezky-ceskyraj.cz.

Pro turisty je okolo hřebenu vyznačena naučná stezka. Přes hřeben vede červeně značená Zlatá stezka Českého ráje, která protíná nejlepší místa v Českém ráji.

7 – Jičín

Jičín

Jedna z hlavních vstupních bran do Českého ráje. Jičín je významné město na východní hranici Královehradeckého kraje. Jičín je Město pohádek. Město loupežníka Rumcajse.

Jičín může být vaším výchozím bodem pro výlety do Českého ráje, můžete si zde zřídit základnu a start pro výlety, je zde mnoho možností na dobré ubytování. Z Jičína je kousek do Prachovských skal ( cca 7 km ) nebo Sobotky, na Kost a apod.

Z Jičína můžete vyrazit na nedaleké zříceniny hradů Kumburk a Veliš, které jsou na kopcích poskytující krásný výhled po kraji v okolí Jičína. Pro krásný výhled se můžete také vydat na vrchol kopce Zebín nebo na dvě vyhlídková místa přímo v Jičíně – rozhlednu Čeřovka ( zavede Vás tam modrá turistická značka ), druhou možností je věž u Valdické brány.

Historie Jičína je spojeno především Albrechtem z Valdštejna, velitelem císařských vojsk za třicetileté války. Po něm je pojmenováno hlavní jičínské náměstí. A z jeho období pochází nejznámější zdejší památky.

Hlavní památky v Jičíně

 • Jičínský zámek
 • Valdštejnovo náměstí
 • Valdická brána
 • Lipová alej na severovýchodě města, vysázená na příkaz Albrechta z Valdštejna, končí Valdštejnskou lodžií od A. Spezzy a parkem Libosad.
 • Barokní kostel svatého Jakuba Většího
 • Farní kostel svatého Ignáce

Jičín Město pohádek

Každoroční významná akce, která se v Jičíně koná, vždy na počátku září. Jde o multikulturní festival pro děti a dospělé. Festival plný zábavy, pohádek, Rumcajse, Manky a Cipíska, hudby, tance, rytířů a tradičních řemesel. Více o této významné akci v Českém ráji a v Jičíně na webu pohadky.cz

8 – Drábské světničky a Příhrazské skály

Drábské světničky a Příhrazské skály

Drábské světničky patří k nejvyhledávanějším místům v Českém ráji. Bývalá skalní pevnost Drábské světničky se vypínala na okraji plošiny skalního masivu u čedičového vrchu Mužský nedaleko Mnichova Hradiště.

Drábské světničky nabízejí změť skal, žebříků, chodbiček a skalních světniček a zároveň z jejich vršku nádherný výhled po kraji.

Drábské světničky jsou na kraji pískovcového města Příhrazské skály, které ukazuje své věže při pohledu vpravo při jízdě po dálnici Praha – Liberec v úseku za Mnichovým Hradištěm.

Drábské světničky jsme již blíže představovali v článku: Drábské světničky.

Příhrazské skály a okolí nabízejí mnoho cest zejména pro pěší turistické výlety. Celá oblast je protkána sítí cest s turistickým značením.

Drábské světničky Drábské světničky Drábské světničky

Příhrazské skály a okolí jsou přírodní rezervací. Dominantou je skalní útvar pojmenovaný Kobylí hlava. Uvnitř skalního města Příhrazské skály se nalézá vytesaná modlitebna Hynšta. Ta v 17. století sloužila jako úkryt Českým bratřím.

Při cestě z Drábských světniček, přes Krásnou vyhlídku a dále po červené turistické značce do Příhraz je mnoho skalních vyhlídek, ze kterých je velmi pěkný výhled na oblast mezi Mnichovo Hradištěm a Turnovem, v dálce je vidět Ještěd, hrad Bezděz nebo vrch Ralsko.

Nejvyšší dominantou této oblasti Českého ráje je vrch Mužský ( 463 m.n.m. ). Mužský je pozůstatek opravdové třetihorní (neogenní) sopky. Na samotném vrcholu kopce stojí kamenná mohyla připomínající pozici rakouských děl v prusko-rakouské válce dne 28. června 1866.

Pokud sjedete z kopce od obce Mužský do Zásadky a dále směr Boseň, můžete navštívit a prohlédnout si zříceninu hradu Valečov. Dochovalo se hradní jádro se zděným palácem, skalními komorami a chodbami. Zajímavé je předhradí se skalními byty, vězením a hladomornou.

9 – Riegrova stezka

Riegrova stezka

Místo pro krásný kratší pěší výlet podél Jizery. Naučná stezka údolím Jizery vede přírodní památkou Galerie a přírodní rezervací Údolí Jizery a Bítouchova.

Průběh trasy: Semily – Bítouchov – údolí Jizery – Podspálov

Délka této trasy je 5 km. Dá se samozřejmě vymyslet i zpáteční trasa do Semil a vrátit se zpět na místo startu a prohlédnout si město Semily.

Stezka nese jméno po významném politikovi a rodákovi ze Semil Františka Ladislava Riegera.  Stazka byla slavnostně otevřena 20. října 1909 Klubem českých turistů.

Zajímavostí Riegrovy stezky je 77 metrů dlouhá visutá galerie vybudovaná 5,5 metru nad původní hladinou řeky. Další netradiční stavbou je hydroelektrárna ve Spálově. Vodu na turbínu přivádí 1 300 metrů dlouhý tunel, vylámaný ve skále.

Cestou po Riegrově stezce potkáme ještě jednu elektrárnu, dále pak tunel pro pěší, pramen Antala Staška a také několik vyhlídek z nichž nejkrásnější je Böhmova vyhlídka.

Semily jsou na severní straně Českého ráje, již v podhůří Krkonoš. Ze Semil vede jedna ze silnic na výše zmíněný vrch Kozákov. Nedaleko Semil jsou známé Bozkovské dolomitové jeskyně.

10 – Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkovské dolomitové jeskyně

Tvoří je nejrozsáhlejší jeskynní systém v severovýchodních Čechách a jako jediný je tvořen vápnitým dolomitem. Od roku 1999 jsou jeskyně v Bozkově národní přírodní památkou.

Bozkovské dolomitové jeskyně jsou územně již mimo hranice Českého ráje, leží těsně za jeho severní hranicí, ale spadají pod správu CHKO Český ráj.

Labyrint chodeb Bozkovských dolomitových jeskyní krášlí krápníky a charakteristické křemenné lavice, římsy a lišty. Vystupují ze stěn i stropů ze všech stran a popouštějí uzdu naší fantazie.

Až díky lidské obrazotvornosti získaly jména jako Hřebínek, Anděl, Panenka, Tři králové, Přilba či Betlém. Stalagnáty, stalagmity a stalaktity jsou v systému jeskyní v nejrůznějších barvách a tvarů, jsou dílem statisíců let. Nachází se zde největší podzemní jezero v Čechách.

Jeskyně byly objeveny náhodně při těžbě vápence v malém dolomitovém lomu v roce 1947. Veřejnosti byly zpřístupněny v roce 1969.

Bozkovské dolomitové jeskyně – oficiální web: www.bozkovske-jeskyne.cz

Otevírací doba – Bozkovské dolomitové jeskyně

pondělí úterý-pátek sobota-neděle
leden-březen zavřeno 8.00 – 15.00 zavřeno
duben, květen, červen 8.00 – 16.00 8.00 – 16.00 8.00 – 16.00
červenec-srpen zavřeno 9.00 -17.00 9.00 -17.00
září-říjen 9.00 – 15.00 8.00 – 16.00 8.00 – 16.00
listopad-prosinec zavřeno 8.00 – 15.00 zavřeno

 Otevírací doba – Bozkovské dolomitové jeskyně

Plné 100,-
Senioři 65+ 80,-
Zlevněné 60,-

Upozornění:  je zde především v letní sezóně více návštěvníků než je schopna jeskyně pojmout. Může se Vám stát, že si budete muset na prohlídku počkat hodinu i déle. S určitou časovou prodlevou je nutno počítat.

Celý jeskyní systém Bozkovských jeskyní má přes 1 km chodeb, veřejnosti je přístupných necelých 400 m chodeb. Prohlídka s průvodcem trvá přibližně 40 minut. Průměrná teplota v jeskyních se během roku příliš nemění a kolísá kolem 7,3 stupňů Celsia. Doporučuje se proto teple se obléknout – nenechejte se zmást horkým počasím v letních měsících.

 

To byl průvodce po 10 TOP místech v Českém ráji. Jde o můj výběr, ale myslím že většina návštěvníků a turistů v Českém ráji by z většinou souhlasila. Ale to není v Českém ráji vše, vydejte se do této krásné oblasti prozkoumejte jeho TOP10 zajímavých míst a můžete k nim třeba přidat dalších deset míst, které jsem výše nezmínil:

 1. Zámek Hrubý Rohozec
 2. Turnov
 3. Zámek Mnichovo Hradiště
 4. Tichánkova rozhledna na vrchu Tábor
 5. zámek Sychrov
 6. hrad a zámek Staré Hrady u Jičína
 7. Allainova věž – Lomnice nad Popelkou
 8. Mladá Boleslav
 9. Rozhledna Dubecko – Mírová pod Kozákovem
 10. exkurze do pivovaru Svijany

Stále to je málo? Aktuální rozšířenou verzi velkého průvodce po Českém ráji naleznete zde:

>> Průvodce Českým rájem – TOP10 míst v Českém ráji

 
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *