Close

Drábské světničky

Drábské světničky

Drábské světničky patří k nejvyhledávanějším místům v Českém ráji. Bývalá skalní pevnost Drábské světničky se vypínala na okraji plošiny skalního masivu u čedičového vrchu Mužský nedaleko Mnichova Hradiště.

Drábské světničky nabízejí změť skal, žebříků, chodbiček a skalních světniček a zároveň z jejich vršku nádherný výhled po kraji.

Na sedmi pískovcových blocích tyčících se 86 –141 metrů nad údolím byl před několika sty let vybudován skalní hrad, který do bitvy u Lipan obývali husité. Pevnostní soustava byla vybudována už ve 13. století na sedmi pískovcových blocích, které jsou od sebe odděleny úzkými průrvami.

Přestože od konce 15. století stavba chátrala, dodnes se dochovaly zbytky osmnácti světniček, které byly zcela nebo částečně vytesány do pískovce a sloužily především jako zásobárny. Na skalách jsou rovněž patrné stopy po sedmi dřevěných stavbách a šesti mostních konstrukcích, které spojovaly jednotlivé bloky.

Model, jak skalní hrad Drábské světničky v minulosti vypadaly, si můžete prohlédnout v muzeu v nedalekém Mnichově Hradišti.

Skvělá poloha a mistrovské využití skalních útvarů, tvořících podstatnou část opevnění, zaručovala Drábským světničkám dlouhá léta nedobytnost.

V současné době je tato bývalá pevnost jedním z nejnavštěvovanějších míst kraje, protože nabízí úchvatné výhledy do nádherné krajiny Chráněné krajinné oblasti Český ráj, která byla v roce 2005 vyhlášena geologickým parkem UNESCO

Cesta na Drábské světničky

Přes Drábské světničky vedou dvě turistické cesty, cyklotrasa vede nedaleko, dole pod kopcem.

Na Drábské světničky se můžete vylézt zespodu po modré od parkoviště ve vesnici Dneboh. Do Dnebohu se dostanete po silnici z Mnichova Hradiště.

Drábské světničky [800x600]

Druhá cesta na Drábské světničky je od penzionu Krásná vyhlídka, po červené, nedaleko vrchu Mužský, kam vyjedete po silnici, která vede z Bosně přes Zásadku. Při průjezdu touto cestou se můžete také zastavit na prohlídku dalšího významného místa v Českém Ráji, a to hradu Valečov.

Výlet a prohlídku Drábských světniček můžete také obohatit o prohlídku nedalekých Příhrazských skal, které jsou krásně vidět po pravé straně, pokud jedete po D10 ( dříve rychlostní silnici R10 ) směrem na Turnov.

Ubytování v Českém ráji si můžete vybrat například na Booking.com

 

 

One Comment on “Drábské světničky

[…] Drábské světničky jsme již blíže představovali v článku: Drábské světničky. […]

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *